Jak bezpiecznie wypożyczyć auto? To pytanie zadaje sobie wielu z Was, szczególnie zdając sobie sprawę jak wiele tzw. „kruczków” może kryć w sobie umowa na wynajem auta. Mnóstwo dodatkowych opłat, niewyobrażalne kary za uszkodzenia auta, czy opłaty za wykonane kilometry ponad normę – to tylko niektóre z głównych tematów, które są poruszane w licznych skargach do Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Postanowiliśmy jednak dać Wam kilka cennych uwag jak bezpiecznie wypożyczyć auto wynajmując je zarówno w kraju jak i za granicą.
Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest korzystanie z usług pośrednika, który oferuje porównywarki internetowe wypożyczalni samochodowych. Każda z takich wyszukiwarek charakteryzuje się przede wszystkim możliwością przejrzenia wszystkich dostępnych pojazdów, poznanie ich cech charakterystycznych a także możliwość sprawdzenia dodatkowych opcji jak chociażby wynajem fotelików dziecięcych, co w przypadku wynajmu auta dla całej rodziny daje takiej wypożyczalni ogromny plus. Decydując się na rezerwację samochodu online musimy określić zarówno miejsce z którego chcemy odebrać auto jak i miejsce jego zwrotu. Może zdarzyć się tak, że wynajmujemy przez internet samochód kompaktowy a po przyjeździe na miejscu okazuje się że takowe nie jest dostępne i jest nam oferowany pojazd o wyższej klasie. W takim przypadku wszystkie szanujące się wypożyczalnie nie pobiorą dodatkowej opłaty wyrównującej a wypożyczą samochód po cenie, którą zapłaciliście przy rezerwacji innego auta przez internet. Każda wyszukiwarka czy porównywarka posiada także regulamin, z którym należy się szczegółowo zapoznać. Niektóre porównywarki posiadają także wzory umów. Nie są to jednak finalne umowy, które będziecie musieli podpisać, ale ogólny ich zarys możecie poznać już na etapie składania rezerwacji.
Plusem mogą się także mniejsze wypożyczalnie samochodów, gdyż są one bardziej elastyczne w stosunku do klienta i na przykład oferują możliwość oddania samochodu po godzinach pracy wypożyczalni, a w niektórych przypadkach jest także opcja negocjowania cen. W przypadku małych wypożyczalni bywa jednak tak, że co tanie to drogie i warto przed podjęciem decyzji o wynajmie auta w takim miejscu sprawdzić w jakim stanie są auta a także zaczerpnąć wiedzy i opinii na temat tej firmy chociażby na internetowych forach.
Jeśli zastanawiacie się jak bezpiecznie wypożyczyć auto od strony technicznej to potrzebujecie kilka dokumentów. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że niektóre wypożyczalnie samochodów swoje usługi kierują do osób powyżej 21. roku życia. Oprócz tej kwestii będziecie potrzebować dowodu osobistego lub paszportu, a także prawa jazdy i, jeśli rezerwowaliście samochód przez internet, papierowego potwierdzenia. Ważnym elementem jest także karta kredytowa – płatnicza nie jest często uwzględniania.
Przyszedł czas na samą umowę. Nie trzeba chyba przypominać, że uważne zapoznanie się z treścią umowy to podstawa. Ważne aby dokładnie sprawdzać kwoty jakie są w niej przedstawione, przejrzeć wszystkie opłaty za cały okres pożyczenia samochodu i czy są naliczane jakiekolwiek dodatkowe opłaty. Należy pamiętać, że usługi dodatkowe jak wynajem fotelików, czy dodatkowe bagażniki lub urządzenie GPS to także dodatkowa opłata. Zapoznając się z umową trzeba zwrócić uwagę na wysokość kaucji pobieranej z karty kredytowej i oddawane nawet do kilku dni po wynajmie samochodu.
Istotnym elementem jest ubezpieczenie. Większość firm zapewnia tylko to podstawowe czyli OC i AC, TP/TW, a warto zainwestować w rozszerzone ubezpieczenie na czas wynajmuj auta. Wykup polis, szczególnie jeśli chcemy podróżować poza granicę kraju to najlepszy sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa i spokoju.
Istotna wskazówka! Zawsze sprawdzaj stan techniczny pojazdu przez podjęciem decyzji o jego wyborze. Jeśli samochód posiada choćby rysy to wszystko zaznaczajcie w protokole, aby przy oddawaniu pojazdu nie zostało to odebrane jako Wasza wina. Sprawdzajcie czy działają takie elementy jak klimatyzacja, światła, czy zamki, a także po wykonanych oględzinach zróbcie zdjęcie pojazdu. Podczas oddawania auta warto zachować protokół na nieco dłużej, a ponadto kontrolujcie wyciągi ze swojej karty kredytowej, szczególnie po to aby sprawdzić czy została Wam zwrócona kaucja oraz czy nie zostały naliczone jakiekolwiek dodatkowe opłaty.